Sıkça Sorulan Sorular

1Çelik Yapı Nedir
Ön üretimli hafif çelik yapılardır. Yapıyı oluşturan bütün ürünler (Duvar üniteleri ,çatı ve kaplamaları, tavan kaplama, kapılar pencereler ve elektrik tesisatı, iç-dış boya) fabrika ortamında hazırlanarak yapının kurulacağı bölgeye sevkiyatı yapılır, profesyonel ekipler tarafından montaj işlemi gerçekleştirilen yapılardır.
2Çelik yapılar nasıl yapılır?
Çelik yapılarda öncelikle bina planı hazırlanır. Kurulacağı bölgenin iklim şartlarına göre standart malzemeler belirlenir, standart malzemeler dışında kullanım amacı, dayanıklılığı ve estetik görünümü acısından opsiyon el malzeme seçimleride sunulmaktadır Bina planı, kullanılacak malzemeler ve imal sürecine bağlı sözleşme yapılır. Firmamız tarafından taahhüt edilen sürede bina sevkiyatı yapılarak profesyonel montaj ekiplerimiz tarafından kurulumu gerçekleştirilir.
3Verdiğiniz fiyatlara neler dâhildir?
İleri kaba teslim olarak yaptığımız Çelik binalarda şunlar dâhildir. Çelik bina malzemeleri (Duvar üniteleri, Birleşim elemanları, Tavan kaplaması, Tavan yalıtımı ve Çatı kaplama, Dış ve İç kapıları, pencereleri, vasistasları ve camlarının takılması, iç ve dış cephe boyası, bina içinde elektrik ve su tesisatının döşenip lamba, priz, anahtarların takılıp vitrifiye armatürlerinin temin edilmesi )Çelik yapının montaj işleminin yapılması.
4Müşterinin yapması gerekenler nelerdir?
Zemin betonu, her türlü hafriyat ve çevre düzenleme işleri, zemin ve duvar kaplamaları (şap, seramik, halı, fayans vb.) , Çelik bina harici dış bağlantıların yapılması (elektrik, pissu, temiz su), belediyeden alınması gereken izinlerin ve ruhsat işlemleri, ısıtma ve soğutma tesisatları (kalorifer, klima vb.), Muğla dışı montajlarda montaj ekibinin konaklama ve yemek bedellerinin karşılanması, Çelik yapı malzemesinin nakliyesi ve nakliye sigortasının müşterilerimiz tarafından karşılanması.
5Çelik yapının ruhsatını siz mi alıyorsunuz?
Ruhsat ve yasal izinlerle müşterimiz kendileri ilgileniyorlar. Ruhsat almak için kurumlar mimari proje, elektrik projesi, sıhhi tesisat projesi, mekanik planı ve zemin etüdü talep etmektedir. Bunlar müşterilerimiz tarafından sağlanmaktadır.
6Bizim istemiş olduğumuz projelerin uygulamasını yapabiliyor musunuz?
İstediğiniz projeyi bizim aks ölçülerimize uydurarak yapılabiliyoruz.
7Çelik konutlar sadece yazlık amaçlı mı kullanılmaktadır?
Çelik konutlar her mevsim kullanıma olanak sağlayacak bir yalıtım sistemine sahiptir. Her iklim şartlarına uygun şekilde üretilebilmektedir. Yapıların kurulacağı bölgenin iklim özellikleri dikkate alınarak üretimleri yapılmaktadır.
8Çelik yapıların wc ve banyolarında fayans, seramik uygulaması
Betonarme binalarda yapılan tüm uygulamalar Çelik binalarda da yapılabilir. Wc,banyo ve mutfak ta yapılacak olan seramik uygulamalarında kullanılan yapıştırıcılar silikonize(elastik) özelliği sahip olmalıdır..
9Duvara tablo v.s asabilir miyim?
Duvarlar panellerine çivi yerine vida ile yapabilirsiniz.
10Çelik konutumun boyasını istersem kendim yapabilir miyim?
Betonarme binalarda olduğu gibi Çelik binalarda da isterseniz boyanızı kendiniz yapabilirsiniz.
11Kullandığınız malzemelerin teknik özellikleri nelerdir?
Web sitemizin “Teknik Özellikler” kısmından inceleyebilirsiniz.
12Çelik konutlar yapının net kullanım alanını azaltır mı?
Hayır azaltmaz. Aksine taşıyıcı sistemi betonarme olan bir yapıya oranla net alan kazanımı sağlar.
13Soğuk bölgeler için çözümünüz nedir?
Soğuk Bölgelerde dış duvarların kalınlaştırılması, duvar izolasyon malzemesinin, yapılacak olan bölgenin ısı değer katsayılarına göre belirlenmesi. tavan izolasyonun kalınlaştırılması, bina dışına ilave kaplama yapılması ile(siding, manto lama vb. ) yapının izolasyonu artırılmış olur.
14Binanın yaklaşık kullanım süresi nedir?
Çelik binaların kullanım süresini kullanılan malzemeler belirlemektedir. Standart özelliklerimizde kullanılan malzemeler doğa şartlarına karşı ortalama 50 yıllık ömre sahiptir. Bina taşıyıcı sistemi ve dış doğa ile irtibatlı bütün metal aksamı galvaniz kaplamalı yapılarak çürüme - paslanması geciktirilmektedir.
15Çelik binanın montajı şehir dışında yapılacaksa ilave ne istenir?
Çelik binaların şehir dışı montajlarda montaj ekibinin, konaklama ve yemek bedellerinin müşteri tarafından karşılanması istenmektedir.(Montaj ekiplerimiz 4-5kişiliktir)
16Çelik binaların teslim süresi nedir?
Ortalama 100m² tek katlı bir bina iş yoğunluğuna bağlı olarak 2-7 gün arasında sevke hazır hale getirilir. Toplam montaj süresi hava şartlarına bağlı olarak 4-6 gün içinde tamamlanır.
17Çelik binaların nakliyesini hangi araçlarla yapabilmektedir?
Çelik binaların nakliyesi; kamyon, tır, gemi, tren veya kargo uçakları ile yapılmaktadır. Ortalama 7m kasaya sahip bir araçta 90m2 Çelik bina malzemesi sevk edilebilir. Ortalama toplam ağırlığı 7-9 ton arasında değişir.
18İki katlı binalarda ara kat esneme yapar mı?
Bu binaların statik hesaplamaları ile ilgili standartlar (TS 648, TS 498, TS 11 372 vb.) ve yönetmeliklere göre yapılmaktadır. Bu yüzden ara katlarda müsaade edilebilir sehim miktarı vardır. Konutlarda ortalama 250kg/m2 yük hesabı yapılarak kesit tayini yapılır.
19Aldığımız bina daha sonradan sökülüp başka bir yere montajlanabiliyor mu?
Evet Montajlanabilir. Sadece söküm takım maliyeti, yeniden boya maliyeti oluşur. Çelik yapılarda istenildiği takdirde tadilat mümkündür.
20Çelik yapılarda çevreye ve insan sağlığına zararlı malzemeler var mı?
Yaşam alanı olduğu için kesinlikle kullanılmaz. Kullanılan bütün malzemeler TSE şartlarına uygun olarak üretilmektedir.
21Depreme dayanıklılık açısından çelik yapıların durumu nedir?
Çelik yapılar 1.derece deprem koşulları göz önünde bulundurularak üretilir. Yapı elamanları birbirlerine vida ve cıvatalarla bağlandığından deprem esnasına yapının esnemesinden dolayı yıkılması önlenmiş olur.
22Boya rengi tercihi yapabilir miyim? Sabit bir renk mi vardır?
Boya kartelalarımızdan istediğiniz bir rengi seçebilirsiniz.
23Çelik bina zemine nasıl monte edilir?
Ön üretimli hafif çelik yapılar önceden hazırlanmış beton üzerine montaj esnasında çelik dübellerle yapılmaktadır. Böylece bina ile beton birlikte hareket etmektedir.
24Yapılmış binaları nerede görebiliriz?
Showroomlarımızda yapılmış binamızı görebilirsiniz.